SlowTECH – to think and reflect

Podstawową zasadą projektowania środowiska jest to jak rozumiemy i jakie mamy relacje z naszym otoczeniem. Słowo „relacja” nie jest użyte przesadnie, gdyż interakcja człowiek – środowisko i środowisko-człowiek jest opisywana poprzez wzajemne wpływy z obydwu stron. Nieustanne zmiany naszych zachowań modyfikują otoczenie, a ono determinuje sposób naszego zachowania. Mówi się, że od czasów rewolucji przemysłowej nasze życie nabiera tempa, a używając cytatów filmowych, „zawrotnej prędkości”. Technologia ma wręcz automatyzować nasze myślenie i działanie podobno po to, aby żyło się łatwiej. Okazuje się, że technologia jest również  „wolna” w swej naturze (ang. slow in nature) i często skłania do refleksji.

Lars Hallnäs i Johan Redström mówią o slow technology używając porównania do tzw. gourment food, czyli kuchni dla smakoszy – wolnej, eleganckiej, wzbudzające szereg przemyśleń, w odróżnieniu od fast-food’ów, które stworzone są po to, żeby szybko i efektywnie zaspokoić nasze potrzeby, nasz głód. Czy jest to zatem pytanie otwierające dyskusję: funkcjonalność versus wartości estetyczne?

Oprócz zachęcania do reflekcji i zastąpienia w pewnych obszarach życia fast like technology, slow tech ma jeszcze kilka znaczeń. Slow technology może oznaczać, że…

…wymaga wiele czasu na poznanie jak działa,

…wymaga poświęcenia czasu na to, żeby zrozumieć dlaczego działa tak, jak działa,

…wymaga czasu na wdrożenie jej,

…wymaga czasu na poznanie rzeczywistych efektów jej działania – konsekwencji.

Kluczową kwestią w slow technology jest filozofia projektowania, która opiera się na zasadzie powolnego uczenia się i rozumienia produktu w celu skłonienia ludzi do myślenia i refleksji. Niektórzy mogą uznać, że jest to czasochłonne i bezproduktywne (niezgodne z założeniami rozwoju) – nic bardziej mylnego – w czasie „refleksji” generowanych jest wiele pomysłów, np. co do tego jak używać daną rzecz (może ma więcej funkcji niż założono?).

Niezmiennie, określenie slow tech pozostaje wieloznaczne – czyżby samo w sobie zachęcało do owej „reflekcji?

17 sierpnia 2011 r. na London Design Festival (wystąpili m.in. Hugo Eccles, Héctor Serrano, Samuel Wilkinson, Nic Roope) zaprezentowano produkty slow tech – oto przykłady:

więcej przykładów o tu!

Tags: ,

Comments are closed.